Past recipients of Teaching Recognition Award

2000-01

  • Kathy Baum, Drama
  • Kelly Chandler-Olcott, Reading & Language Arts
  • Jennifer Cook, Fine Arts – DIPA
  • Anne Fitzsimmons, Writing Department
  • Rogan Kersh, Political Science
  • Susan Millar, Geography
  • Deborah Robson, Speech Communication
  • Jodi Sandfort, Public Administration
  • Chris Tuohey, Broadcast Journalism
  • Amy Wyngaard, Languages, Literatures, & Linguistics

2001-02

  • Michael Gaddis, History
  • Winston Grady-Willis, African American Studies
  • Jennifer Griffin, Fashion & Design Technologies
  • Tracy Knight, Teaching & Leadership
  • Jeffrey Mayer, Mathematics
  • Jackie Orr, Sociology
  • Jonathan Sandberg, Marriage & Family Therapy
  • Errol Willett, Art & Design

2002-03

  • Melvin Coffee, Broadcast Journalism
  • Ravi Dharwadkar, Strategy & Human Resources
  • Deborah Dohne, Art & Design – Foundation
  • Dixie Evatt, Public Relations
  • Amy Falkner, Advertising
  • Jeremy Shiffman, Public Administration

2003-04

  • Carol Babiracki, Fine Arts
  • Julie Hasenwinkle, Bioengineering & Neuroscience
  • Tiffany Koszalka, Instructional Design, Development, and Evaluation
  • Jonathan Massey, Architecture
  • Amardo Rodriguez, Communications and Rhetorical Studies
  • Anne Kelso, Social Work

2004-05

  • Pamela Brandes, Strategy & Human Resources
  • Huei-Hsuan Lin, Cultural Foundations of Education
  • Vivian May, Women’s Studies Program
  • Thomas Perreault, Geography
  • David Popp, Public Administration
  • Charles Sprock, Jr., College of Law

2005-06

  • Barbara Applebaum, Cultural Foundations
  • Chris Kyle, History
  • Leonard Lopoo, Public Administration
  • Nicolas Scherzinger, Music
  • Brenda Wrigley, Public Relations
  • Molly Voorheis, Writing Program

2006-07

  • Lois Agnew, Writing Program
  • Sanjay Chhablani, College of Law
  • Ellen deLara, Social Work
  • Lisa Quinn Knych, Law & Public Policy
  • M. Kristiina Montero, Reading & Language Arts
  • Jamie Winders, Geography

2007-08

  • Theo Cateforis, Fine Arts
  • Julie Causton-Theoharis, Teaching & Leadership
  • Roger Hallas, English
  • Johanna Keller, Public Communications
  • Inge O’Connor, Economics
  • Kathleen O’Connor, College of Law

2008-09

  • Sharon Dotger, Science Teaching
  • Patrick Penfield, Supply Chain Management
  • Robin Riley, Women’s & Gender Studies
  • Michael Schwartz, College of Law
  • Melody Sweet, Biology
  • Junko Takedo, History
  • Sung-Un Yang, Public Diplomacy

2009-10

  • Duncan Brown, Physics
  • Anna Chernobai, Finance
  • Anne Demo, Communication & Rhetorical Studies
  • Christina Feikes, Writing Program
  • Amanda Nicholson, Marketing
  • Bruce Strong, Visual & Interactive Communication

2010-11

  • Michael Ebner, History
  • Marcelle Haddix, Reading & Language Arts
  • Sinead Mac Namara, Architecture & Engineering
  • Gina Pauline, Sport Management
  • James Rolling, Art Education
  • Georgette Nicolaides, Finance
  • Joyce Zadzilka, Accounting

2011-12

  • Courtney Barclay, Communications
  • Jean-Francois Bedard, Architecture
  • Janet Ford, Communication Sciences & Disorders
  • Suzanne Lysak, Broadcast & Digital Journalism
  • Alexander McKelvie, Entrepreneurship & Emerging Enterprises
  • Catherine Nock, Languages, Literatures & Linguistics
  • Karina Von Tippleskirch, Languages, Literatures & Linguistics

2012-13

  • Christine Ashby, Teaching & Leadership
  • Amanda Brown, Languages, Literatures, & Linguistics
  • David Dischiave, Systems & Information Science
  • Jonathan Hanson, Political Science
  • Gary LaPoint, Supply Chain Management
  • Mathew Maye, Chemistry
  • Gretchen Purser, Sociology

 2013-14

  • Roy Gutterman, Communications Law & Journalism
  • Azra Hromadzic, Anthropology
  • Gladys McCormick, History
  • Rachel Razza. Child & Family Studies
  • Sascha Scott, Art & Music Histories
  • Arthur Thomas, Information Management
  • John Torrens, Entrepreneurship

2014-15

  • Katie Cadwell, Biomedical & Chemical Engineering
  • Diane Canino-Rispoli, Teaching & Leadership
  • Lauryn Gouldin, College of law
  • Laurie Marhoefer, History
  • Dana Olwan, Women’s & Gender Studies
  • Evan Weissman, Public Health, Food Studies & Nutrition
  • Raymond Wimer, Supply Chain Management